Eurobasket 2021: Στο… χέρι της Εθνικής ανδρών η πρόκριση – Βατοί αντίπαλοι στα προκριματικά

Αντιπάλους, που είναι… στα μέτρα της Εθνικής ανδρών, έβγαλε η κλήρωση των προκριματικών του Eurobasket 2021. Η «επίσημη αγαπημένη» των Ελλήνων κληρώθηκε στο 8ο όμιλο με τις Λετονία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη και Βουλγαρία.

Σημειώνεται ότι την πρόκριση για τους τελικούς της διοργάνωσης θα πάρουν οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε γκρουπ. Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία, Τσεχία, Γεωργία και Γερμανία (όπου θα πραγματοποιηθεί και η τελική φάση του Eurobasket). Στους ομίλους όπου συμμετέχουν οι τέσσερις οικοδέσποινες θα προκρίνονται στα τελικά οι δύο άλλες ομάδες που θα τερματίσουν υψηλότερα στο γκρουπ.

Αναλυτικά οι όμιλοι της προκριματικής φάσης:

1ος Όμιλος: Ισπανία, Πολωνία, Ισραήλ, Σλοβακία/Κύπρος/Ρουμανία

2ος Όμιλος: Ρωσία, Ιταλία, Σκόπια, Εσθονία

3ος Όμιλος: Λιθουανία, Τσεχία, Βέλγιο, Αλβανία/Λευκορωσία/Δανία

4ος Όμιλος: Κροατία, Τουρκία, Ολλανδία, Σουηδία

5ος Όμιλος: Σερβία, Φινλανδία, Γεωργία, Ελβετία/Πορτογαλία/Ισλανδία

6ος Όμιλος: Σλοβενία, Ουκρανία, Ουγγαρία, Αυστρία

7ος Όμιλος: Γαλλία, Γερμανία, Μαυροβούνιο, Λουξεμβούργο/Κόσσοβο/Μ. Βρετανία

8ος Όμιλος: Ελλάδα, Λετονία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία

Οι αγώνες πρόκρισης για το Eurobasket 2021 θα διεξαχθούν σε τρεις διαφορετικές χρονικές περιόδους: 17-25 Φεβρουαρίου 2020, 23 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου 2020 και 15-23 Φεβρουαρίου 2021, με κάθε «παράθυρο» να περιλαμβάνει δύο αγώνες.

Βατή ήταν η κλήρωση των προκριματικών του Eurobasket 2021 και για την Εθνική γυναικών με στόχο την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κληρώθηκε στον Α΄ όμιλο (οι αγώνες θα γίνουν σε Ισπανία και Γαλλία) με τις Σλοβενία, Ισλανδία και Βουλγαρία.

Οι εννιά ομάδες που θα πάρουν την πρώτη θέση στους ομίλους τους περνούν απευθείας στα τελικά, καθώς και πέντε καλύτεροι δεύτεροι, μετά από διπλά παιχνίδια (εντός κι εκτός έδρας). Τα προκριματικά θα διεξαχθούν σε τρία «παράθυρα»: το διάστημα 10-18 Νοεμβρίου του 2019, στις 8-16 Νοεμβρίου του 2020 και από τις 31 Ιανουαρίου έως τις 8 Φεβρουαρίου του 2021.

Αναλυτικά οι όμιλοι της προκριματικής φάσης:

1ος Όμιλος: Σλοβενία, Ελλάδα, Ισλανδία, Βουλγαρία

2ος Όμιλος: Σουηδία, Μαυροβούνιο, Ισραήλ

3ος Όμιλος: Ρωσία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Ελβετία, Εσθονία

4ος Όμιλος: Ιταλία, Τσεχία, Ρουμανία, Δανία

5ος Όμιλος: Σερβία, Τουρκία, Λιθουανία, Αλβανία

6ος Όμιλος: Μ. Βρετανία, Λευκορωσία, Πολωνία

7ος Όμιλος: Βέλγιο, Ουκρανία, Πορτογαλία, Φινλανδία

8ος Όμιλος: Ουγγαρία, Σλοβακία, Ολλανδία

9ος Όμιλος: Λετονία, Κροατία, Γερμανία, Σκόπια

Διαβάστε περισσότερα