Υποκλίθηκε ο Τσιτσιπάς στο… σπίτι του «βασιλιά» Φέντερερ (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προσπάθησε όσο μπορούσε απέναντι στον θρυλικό Ρότζερ Φέντερερ, αλλά στα σημεία που έκαναν τη διαφορά κι έκριναν το νικητή «μίλησε» η ποιότητα του ελβετού άσου, ο οποίος αγωνίστηκε στο… σπίτι του και νίκησε 2-0 σετ.

Ο «Βασιλιάς» πήρε τα δύο σετ με το ίδιο σκορ (6-4) για τα ημιτελικά του τουρουά στη Βασιλεία και στον τελικό του «Indoor Swiss Open», θα διεκδικήσει τον 10ο τίτλο στο τουρνουά της γενέτειράς του. Για να τα καταφέρει θα πρέπει να υπερκεράσει την αντίσταση του Άλεξ Ντε Μινόρ, ο οποίος νίκησε 2-1 σετ τον Ράιλι Οπέλκα ύστερα από ένα εντυπωσιακά αμφίρροπο παιχνίδι, στο οποίο και τρία σετ κρίθηκαν στο τάι-μπρέικ (7-6, 6-7, 7-6).

Ο αγώνας είχε διάρκεια 1.18′. Ο νικητής είχε μόλις 11 αβίαστα λάθη και 28 winners και ο Τσιτσιπάς είχε 16 αβίαστα και 18 winners.

Αυτή ήταν η 23η συνεχόμενη νίκη για τον Φέντερερ στο τουρνουά αφού έχει να ηττηθεί από τον Οκτώβριο του 2013 και τον τελικό με τον Ντελ Πότρο. Παράλληλα ήταν η 50η νίκη του στη σεζόν και μόνο ο Μεντβέντεφ έχει περισσότερες (59). Επόμενος σταθμός για τον Τσιτσιπά θα είναι το Παρίσι και το Masters που αρχίζει τη Δευτέρα (28/10) ενώ εκεί θα είναι και ο Φέντερερ αφού παίζει τον τελικό στην ιδιαίτερη πατρίδα του.

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς πήρε το 1ο γκέιμ και έπαιξε εκπληκτικά στο 3ο για το 1-2. Ο Φέντερερ είχε τρεις ευκαιρίες για μπρέικ στο 3ο, αλλά ο έλληνας τενίστας τις «έσβησε» και μετά από μεγάλη προσπάθεια και 9’ πήρε προβάδισμα.

Με καλό σερβίς ισοφάρισε σε 2-2 ο Φέντερερ και στο 5ο γκέιμ μετά από άλλα δυο χαμένα μπρέικ πόιντ, κατάφερε με την 3η και με μπρέικ να προηγηθεί με 3-2. Ακολούθως πέτυχε το 4-2 και το 5-3. Με λαβ γκέιμ ο Στέφανος μείωσε σε 5-4, αλλά ο Φέντερερ κέρδισε με 6-4.

Το 2ο σετ άνοιξε με μπρέικ του Φέντερερ (1-0), ο οποίος έφτασε εύκολα στο 2-0. Ο Τσιτσιπάς πήρε το 3ο γκέιμ και μείωσε σε 2-1, ενώ στη συνέχεια το σκορ έγινε 3-2. Το 6ο γκέιμ κατέληξε στον Φέντερερ (4-2), με τον ελβετό θρύλο να φτάνει στο 5-3 πριν μειώσει σε 5-4 ο Στέφανος. Στο 10ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς είχε ευκαιρία για μπρέικ, αλλά ο Φέντερερ την «έσβησε». Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το ματς πόιντ και έτσι έτυχε τη νίκη – πρόκριση.

(πληροφορίες από gazzetta.gr)

Πηγή: Υποκλίθηκε ο Τσιτσιπάς στο… σπίτι του «βασιλιά» Φέντερερ (video)altsantiri