Στους «16» ο Τσιτσιπάς στη Βασιλεία, 2-0 σετ τον Άλμπερτ Ράμος Βινόλας (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέδειξε για μία ακόμη φορά την παγκόσμια κλάση του, καθώς ο έλληνας πρωταθλητής στο τένις πήρε την Τρίτη (22/10) το εισιτήριο για τους «16» του τουρνουά της Βασιλείας, στην Ελβετία, κερδίζοντας με 2-0 σετ τον Άλμπερτ Ράμος Βινόλας.

Ο 21χρονος αθλητής, που είναι το Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, χρειάστηκε 1 ώρα και 33 λεπτά για να επικρατήσει. Το πρώτο σετ τελείωσε με 6-3 και το δεύτερο με 7-6 (8-6 το σκορ του τάι μπρέικ). Ο Στέφανος θα μάθει την Τετάρτη (23/10) τον αντίπαλό του, ο οποίος θα είναι ένας εκ των Μπεράνκις και Αντουγιάρ (παίζουν σήμερα στις 14:00).

Αν οι αγώνες εξελιχθούν σύμφωνα με τις προβλέψεις, στα προημιτελικά θα τον περιμένει ο Ιταλός Φάμπιο Φονίνι και αν περάσει, στα ημιτελικά θα ακολουθήσει πιθανότατα ο Ρότζερ Φέντερερ…

Αποκλείστηκε στο διπλό

Ο 21χρονος τενίστας τη Δευτέρα (21/10) έμεινε στο συγκεκριμένο τουρνουά εκτός στο διπλό. Ο έλληνας πρωταθλητής και ο παρτενέρ του, Γουέσλει Κούλχοφ, αποκλείστηκαν από τον πρώτο γύρο του τουρνουά, γνωρίζοντας την ήττα από τους Τέιλορ Φριτζ και Ράιλι Οπέλκα. Έχασαν με 3-6 το πρώτο σετ και με 4-6 το δεύτερο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στη Βασιλεία έκανε προπόνηση και με τον Ρότζερ Φέντερερ:

Πηγή: Στους «16» ο Τσιτσιπάς στη Βασιλεία, 2-0 σετ τον Άλμπερτ Ράμος Βινόλας (video)altsantiri