Πολύ… σκληροί για να «πεθάνουν» οι Νάγκετς: Με κορυφαίο τον Γιόκιτς έκαναν το 3-3 με τους Κλίπερς (video)

Με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Γιόκιτς (34π., 14ρ., 7ασ.) οι Ντένβερ Νάγκετς όχι μόνο επέστρεψαν από το -19 του δευτέρου ημιχρόνου (68-49 στη γ’ περίοδο), αλλά έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 111-98 απέναντι στους Λος Άντζελες Κλίπερς, ισοφαρίζοντας την ημιτελική σειρά της Δυτικής Περιφέρειας του ΝΒΑ σε 3-3.

Αυτή είναι, μάλιστα, η 5η διαδοχική νίκη των Νάγκετς σε αγώνα… αποκλεισμού στα εφετινά play offs και θα χρειαστούν την έκτη για να θέσουν εκτός συνέχειας τους Κλίπερς και να προκριθούν στους τελικούς της περιφέρειας.

Η ομάδα του Κολοράντο είχε βρεθεί με 1-3 και κόντρα στους Γιούτα Τζαζ και τελικά πέρασε, ομάδα με την οποία είχαν βρεθεί, επίσης, στο -15 την 3η περίοδο, όπως είχε γίνει ξανά και στο 5ο ματς με τους Κλίπερς. Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα του Λος Άντζελες δεν έχει παίξει σε τελικούς της Δύσης και όποτε έχει έρθει κοντά στη «βρύση» δεν έχει πιει νερό, όπως έγινε και τώρα, μόνο που οι Κλίπερς έχουν ακόμα μία… ευκαιρία. Σημειώστε ότι από πέρυσι όλες οι σειρές των Νάγκετς στα play offs έχουν κριθεί σε επτά παιχνίδια.

Καθοριστική η τρίτη περίοδος για τους νικητές, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 30-16, συμπεριλαμβανομένου ενός σερί 17-0, για να ανακτήσουν το προβάδισμα με 73-72 (περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δωδεκάλεπτου) και να επιστρέψουν στον αγώνα.

Άξιος συμπαραστάτης του Γιόκιτς ο Τζαμάλ Μάρεϊ  με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Σημειώστε ότι ο τελευταίος έσφιξε τα δόντια για να ολοκληρώσει τον αγώνα μετά από κάρφωμά του στην 3η περίοδο, όταν τον έκοψε και έπεσε πάνω του ο Πολ Τζορτζ. Χρειάστηκε να πάει και στα αποδυτήρια.

Από τους Κλίπερς ξεχώρισε ο Πολ Τζορτζ με 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ ο Καουάι Λέοναρντ μέτρησε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Υπενθυμίζεται ότι στους τελικούς της Δύσης έχουν περάσει οι Λος Άντζελες Λέικερς. Στην Ανατολή στους τελικούς θα παίξουν οι Μπόστον Σέλτις κόντρα στους Μαϊάμι Χιτ.