Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον «κακό δαίμονά» του στη Σανγκάη (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ και πήρε το εισιτήριο για τον γ’ γύρο του Shanghai Masters. Ο καλύτερος έλληνας τενίστας (Νο.7), δείχνοντας χαρακτήρα στα δύο τάι μπρέικ του αγώνα, πήρε τη νίκη με 2-0 σετ και 7-6(3), 7-6(3) στα γκέιμ, επί του 19χρονου Καναδού (Νο.19) στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση για τον β’ γύρο.

Ο αγώνας με τον Καναδό διήρκησε συνολικά δυο ώρες και δυο λεπτά και η νίκη σίγουρα θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία του Στέφανου Τσιτσιπά, ο οποίος θα αναμετρηθεί στη φάση των «16» με τον Πολωνό Χούμπερτ Χουρκάτς. Στόχος του 21χρονου τενίστα είναι, μέσω των βαθμών του, να κλείσει θέση για το Ο2 του Λονδίνου και στα Finals στην αγγλική πρωτεύουσα.

Υπενθυμίζεται ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς, Νο 6 στο ταμπλό της διοργάνωσης, είχε περάσει στο β’ γύρο στη Σανγκάη, χωρίς αγώνα (μπάι). Ο Καναδός είχε αποκλείσει στον α’ γύρο τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από τον αγώνα, ενώ ο αντίπαλός του προηγούνταν με 1-0 στα σετ και 4-0 γκέιμ στο δεύτερο.

Ο 21χρονος έλληνας αθλητής και ο Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ είχαν συναντηθεί πριν από τον αγώνα τους στην Σανγκάη άλλες πέντε φορές και ο Καναδός μετρούσε ισάριθμες νίκες δυο στα Indian Wells, και Queen’s 2019, κι άλλες τρεις σε ισάριθμους αγώνες στην κατηγορία των juniors. Τώρα, ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον «κακό δαίμονά», ενώ πριν είχε πάρει από τον Καναδό μόλις ένα σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν στα χαρτιά, με βάση το ranking, το φαβορί για την πρόκριση και τα κατάφερε. Μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στον αγώνα, και έχοντας… φόρα από το Πεκίνο, όπου έπαιξε στον τελικό, έδειξε ότι ο Οζέ Αλιασίμ δεν είναι τελικά καλύτερός του, όπως είχε ο ίδιος ισχυριστεί – απογοητευμένος – φέτος στο Queen’s.

Tα «σημάδια» φάνηκαν από νωρίς, όταν ο Στεφ πέτυχε πρώτος το μπρέικ (3-1), έστω και αν ο νεαρός αντίπαλός του είχε την άμεση απάντηση… Στη συνέχεια, στο 6-5, ο Τσιτσιπάς είχε δύο σετ πόιντ που πήγαν χαμένα, όμως κατάφερε να κατακτήσει το σετ στο τάι μπρέικ που ακολούθησε, με τη… βοήθεια του Αλιασίμ, καθώς ο Καναδός υπέπεσε σε double fault στο 3-3.

Το ίδιο κλειστό ήταν και το δεύτερο σετ, με τον Φίλιξ να μένει όρθιος στο 5-5, όταν ο Στέφανος είχε τρία μπρέικ πόιντ που θα του έδιναν την ευκαιρία να σερβίρει για τη νίκη. Εν τέλει, αυτή ήρθε στο τάι μπρέικ, με τα δύο καθοριστικά μίνι μπρέικ του Έλληνα πρωταθλητή στο 3-4.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Στέφανος είχε προβλήματα στο δεύτερο σερβίς του, αφού κέρδισε μόλις 8 από τους 21 πόντους. Ευτυχώς αυτό δεν του στοίχισε. Το επόμενο εμπόδιό του, όπως είπαμε, είναι ο Χούμπερτ Χουρκάτς, τον οποίο είχε νικήσει πολύ εύκολα πριν από λίγες μέρες στο Τατόι για το Davis Cup. Το ματς θα γίνει την Πέμπτη (10/10).