Ο Κώστας Γκελαούζος τερμάτισε στην 3η θέση στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας την Κυριακή (10/11). Νικητής ήταν ήταν ο Τζον Κιπκορί Κόμεν από την Κένυα. Δεύτερος τερμάτισε ο Φελισιέν Μουχιτίρα. Ο Κώστας Γκελαούζος έγινε έτσι ο πρώτος έλληνας μαραθωνοδρόμος που τερμάτισε. Η 27χρονη Ελευθερία Πετρουλάκη από την Σητεία της Κρήτης τερμάτισε πρώτη στις γυναίκες.

Συγκλονιστικές στιγμές είχαμε και στις υπόλοιπες δραστηριότητες, όπως στα 5χλμ. που έγιναν από το κέντρο της Αθήνας έως το Παναθηναϊκό Στάδιο. Με τους δρομείς να τρέχουν κάτω από βροχή. Θυμηθείτε τι έγινε από το πρωί στον Μαραθώνιο, αλλά και τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις από την Τροχαία.

Ο Κώστας Γκελαούζος είχε τη… στήριξη των φιλάθλων του Παναθηναϊκού σε αυτή την επιτυχία. Σε αρκετά σημεία της διαδρομής του Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας, υπήρχαν φίλοι του «τριφυλλιού», με σημαίες και καπνογόνα που αποθέωναν και έδιναν την δύναμη στον αθλητή του αθλητής του Παναθηναϊκού ΑΟ, με τον ίδιο να φιλά το τριφύλλι της φανέλας του.

Συγκινημένοι δήλωσαν οι συγγενείς του (μητέρα και αδελφή) Κώστα Γκελαούζου που τον περίμεναν στη γραμμή του τερματισμού, στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο, αφού τον αγκάλιασαν με δάκρυα στα μάτια.

Ο αθλητής του Χρήστου Παπαχρήστου έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στην Αυθεντική διαδρομή, πίσω από τον Νίκο Πολιά, που έχει το 2.17.56 από στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, κι όλα αυτά μόλις περίπου δύο μήνες από τον προηγούμενο μαραθώνιο του Βερολίνου όπου τερμάτισε 2.18 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ. Δεύτερος Έλληνας τερμάτισε ο Παναγιώτης Καραΐσκος (2:26:27), ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης με χρόνο 2:28:06.

Ο Τζον Κιπκορί Κόμεν τερμάτισε πρώτος με χρόνο 2:16:34, στον 37ο Μαραθώνιο Αθήνας. Ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας έφτασε πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο έχοντας προσπεράσει τον συμπατριώτη του, Φελισιέν Μουχιτίρα, μόλις 600 μέτρα πριν τον τερματισμό…

Ο Κενυάτης Φελισιέν Μουχιτίρα ήρθε δεύτερος με χρόνο 2:16.43. Στην ιδιαίτερα τιμητική, τρίτη θέση, τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με χρόνο 2:19:02. Ο Γκελαούζος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Υπενθυμίζεται ότι ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος ξεκίνησε στις 9:00 στον Τύμβο του Μαραθώνα, με το σήμα εκκίνηση να δίνεται από τον περιφερειάρχη Αττικής, Γιώργο Πατούλη. Συμμετοχή είχαν δηλώσει περίπου 20.000 δρομείς, ενώ παράλληλα με τον Αυθεντικό Μαραθώνιο, διοργανώθηκαν και άλλες αγωνιστικές εκδηλώσεις.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα άνοιξε το Σάββατο (09/11) με τον αγώνα των 10 χλμ. και συνεχίστηκε την Κυριακή (10/11) με τον Μαραθώνιο, τα 5 χλμ. και τους αγώνες για παιδιά και special olympics.

Η 27χρονη Ελευθερία Πετρουλάκη σημείωσε χρόνο 2 ώρες, 45 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα και αποθεώθηκε μόλις εισήλθε στο Καλλιμάρμαρο. Η ελληνίδα αθλήτρια αναδείχθηκε Πανελληνιονίκης για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Στην 2η θέση τερμάτισε η Αικατερίνη Ασημακοπούλου και στην 3η η Παναγιώτα Τραγάκη. Στο Μαραθώνιο γυναικών ο ΣΕΓΑΣ δεν είχε προσκαλέσει «ελίτ» αθλήτριες από το εξωτερικό.

Την έναρξη στον αγώνα των 5χλμ έδωσε ο δήμαρχος της Αθήνας, Κώστας Μπακογιάννης. Την ίδια ώρα στον Μαραθώνα υπήρξε πάντως, και διαμαρτυρία των κατοίκων για τα σκουπίδια.

Σε επτά Δήμους της Αττικής και σε συνεργασία με τον ΣΕΓΑΣ οι μικροί φίλοι του αθλητισμού είχαν την ευκαιρία να τρέξουν σε οχτώ σημεία της διαδρομής. Συμμετέχουν οι Δήμοι Μαραθώνα/Νέας Μάκρης, Ραφήνας/ Πικερμίου, Σπάτων/ Αρτέμιδας, Παλλήνης, Αγίας Παρασκευής, Χαλανδρίου και Φιλοθέης/ Ψυχικού. Η διοργάνωση που διοργανώνεται από τον ΣΕΓΑΣ και είναι αφιερωμένη στη μνήμη του Βαλκανιονίκη και αγωνιστή της ειρήνης, Γρηγόρη Λαμπράκη.

Τα μετάλλια του 37ου Μαραθωνίου

Οι δρομείς από φέτος κερδίζουν το νέο μετάλλιο του αγώνα στο οποίο θα αναπαρίσταται μια διαφορετική ιστορική στιγμή από το αγώνισμα του Μαραθωνίου, καθώς και οι ελληνικές ρίζες του.

Στην μια πλευρά διακρίνεται το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, ενώ στην άλλη τα γεγονότα – ορόσημα από τη γέννηση, την εξέλιξη και σπουδαίες στιγμές του Μαραθωνίου που υπογράφουν σπουδαίοι εικαστικοί όπως οι Κώστας Βαρώτσος, Αλέκος Φασιανός και Γιάννης Ψυχοπαίδης. Σημειώνεται ότι τα νέα μετάλλια δίνονται από φέτος και για 8 χρόνια.

Ο τρομερός τερματισμός στα 5χλμ με το 1-2 Αναγνώστου – Γκούρλια: Αυτοί πρώτευσαν

Μ’ έναν εντυπωσιακό τερματισμό στα 5χλμ. ΖERO WEST FUTURE Ανδρών ξεκίνησε το πρόγραμμα του 37ου Αυθεντικού Μαραθωνίου με τους Μάριο Αναγνώστου (ΓΣ Αν. Λαμίας) και Μάρκο Γκούρλια (ΑΟ Μυκόνου) να προσφέρουν εξαιρετικό θέαμα και να κάνουν το ένα – δύο. Ένα αγώνισμα που διεξήχθη υπό βροχή στο κέντρο της Αθήνας και τερματισμό στο Παναθηναϊκό στάδιο. Στις γυναίκες η Αναστασία Μαρινάκου πρώτευσε στα 5 χλμ.

Ο νεαρός δρομέας του Σταύρου Κουμπούρα διένυσε την απόσταση σε 14.51 και άφησε στη δεύτερη θέση τον Γκούρλια με 14,54, Οι δυο αθλητές διαδέχθηκαν ο ένας τον άλλο στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής, με τον Αναγνώστου να κάνει τελικά ένα δυνατό φίνις, που του έδωσε τη νίκη. Ο Γιώργος Τάσσης (ΑΟ Τρίτων Χαλκ.) μετά τη νίκη του στα 10χλμ. επέλεξε να μπει και στα 5χλμ. και να τερματίσει τρίτος με 15.20.

Τις καλές εμφανίσεις του 2018 συνέχισε η Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων), που επέστρεψε στις νίκες στη διοργάνωση με 17.06 και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ. Η τελευταία φορά που η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου συμμετείχε στη διοργάνωση, ήταν το 2015, όπου μάλιστα αναδείχθηκε νικήτρια.

Η Ζωή Ανδρικοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης) όπως και πέρυσι έτσι και φέτος βρέθηκε στο βάθρο των νικητριών, αυτή τη φορά με 17.12. Η τριάδα των αθλητριών συμπληρώθηκε με την 24χρονη Ευγενία Παπαδημάτου (ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου), που πέτυχε 17.55.

Χιλιάδες δρομείς πήραν θέση εκκίνησης στον αγώνα των 5χλμ., στην απόσταση που πάντα συγκεντρώνει το ενδιαφέρον αθλητών και αθλητριών όλων των ηλικιών και κατάφεραν να τερματίσουν στο Παναθηναϊκό στάδιο, παρά το ότι στη διάρκεια του αγώνα έπεσε δυνατή βροχή.

Ο Μάριος Αναγνώστου(Νικητής 5χλμ) δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νίκησα σε αυτόν τον αγώνα. Ήταν μέσα στην προετοιμασία μου, απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένειά μου, τους χορηγούς μου, τους συναθλητές μου. Ο κόσμος στη διαδρομή ήταν συγκλονιστικός μας εμψύχωνε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα».

Από την πλευρά του ο Μάρκος Γκούρλιας (2ος 5χλμ) είπε: «Δεν ήταν αυτό που θα ήθελα, δεν είχα την κατάλληλη ενέργεια. Το βράδυ δεν κοιμήθηκα καλά. Συνεχίζουμε για τη νέα σεζόν».

Ο Γιώργος Τάσσης (3ος στα 5χλμ) δήλωσε: «Η αλήθεια είναι πως ήμουν κουρασμένος μετά τον χθεσινό αγώνα στα 10 χλμ όπου κατέκτησα την πρώτη θέση. Αποφάσισα χθες το βράδυ να μπω και στο 5άρι, ωστόσο έτσι κι αλλιώς το βασικό μου αγώνισμα είναι το 10άρι. Αν δεν έτρεχα και στους δυο αγώνες πιστεύω πως σήμερα θα πήγαινα καλύτερα. Ο καιρός μας βοήθησε. Ο ανταγωνισμός σήμερα ήταν υψηλού επιπέδου».

Η νικήτρια των 5χλμ, Αναστασία Μαρινάκου, επεσήμανε: «Η αλήθεια είναι ότι η πίεση ήταν μεγάλη. Το νόμιζα πιο εύκολο γιατί ήμουν προετοιμασμένη. Αλλά γι’ αυτό δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί σε έναν αγώνα. Παρότι είχα να τρέξω σε αυτό το Στάδιο από το 2015, κατάφερα και έκανα ατομικό ρεκόρ».

Το πρόγραμμα

08.15: Αγώνας Δρόμου 5χλμ ZERO WASTE FUTURE (εκκίνηση επί της Λεωφόρου Αμαλίας στο ύψος του Μεγάρου Μποδοσάκη)

09.00: Μαραθώνιος Δρόμος & Δυναμικό Βάδισμα (42.195μ. στην Αυθεντική Διαδρομή)

09.15: Αγώνες Δρόμου Παιδιών σε Δήμους κατά μήκος της Αυθεντικής Μαραθώνιας

10.05: Αγώνας Δρόμου Special Olympic Hellas 1200μ (εκκίνηση επί της Λεωφόρου Βασ. Σοφίας στο ύψος της Βουλής)

10.20: Αγώνας Δρόμου Παιδιών 1200μ (εκκίνηση επί της Λεωφόρου Βασ. Σοφίας στο ύψος της Βουλής)

10.35: Ομαδικός Αγώνας Δρόμου 3χλμ ERGO -Τελικός του Run Greece (εκκίνηση επί της Λεωφόρου Βασ. Σοφίας στο ύψος του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου).

Φωτογραφίες: intime.gr, eurokinissi.gr, sooc.photos

Πηγή: Μαραθώνιος Αθήνας: Τερμάτισε 3ος ο Κώστας Γκελαούζος, νικητής ο Κενυάτης Τζον Κόμεν – Μοναδικές στιγμέςaltsantiri