Ο Αστέρας Τρίπολης δεν άφησε… περιθώρια αντίδρασης στη Λαμία και έφτασε στην τρίτη νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα της Super League 1, καθώς επιβλήθηκε στο «Θ. Κολοκοτρώνης» με 4-1, στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στον 68’ έμειναν με 10 παίκτες. Ρεκόρ από τον Χερόνιμο Μπαράλες για τη γηπεδούχο.

Οι Αρκάδες έφτασαν στους εννιά βαθμούς και πήραν τη βαθμολογική «ανάσα» που επιζητούσαν, εν αντιθέσει με την ομάδα της Φθιώτιδας που παραμένει χωρίς νίκη ύστερα από οκτώ αγωνιστικές, αρκούμενη στις τέσσερις εντός έδρας ισοπαλίες της. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη στους αγώνες του Αστέρα με αντίπαλο τη Λαμία.

Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν νικήσει ποτέ τους φιλοξενούμενους, τα κατάφεραν χάρη σε γκολ των Σουάρεθ, Μπαράλες και δύο του Τασουλή. Για τον αργεντινό φορ αυτό ήταν ιστορικό ρεκόρ, καθώς πέτυχε το 27ο τέρμα του με τον Αστέρα, ανεβαίνοντας στην κορυφή των σκόρερ του συλλόγου. Για τη Λαμία είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ασίγκμπα και είχε δοκάρι ο Ρόμανιτς, αλλά η αποβολή του Δημούτσου ήταν καθοριστική για την όποια προσπάθεια για ανατροπή.

Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό για τους γηπεδούχους, όταν από εκτέλεση του κόρνερ του Ριέρα ο Σουάρεθ βρήκε την μπάλα με το… μπούτι, εκείνη πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Λαμία ισοφάρισε στο 35’, με τον Τασουλή να κρατά την μπάλα στην περιοχή, τον Ασίγκμπα να του την αποσπά και αποφεύγοντας τον Παπαδόπουλο να «γράφει» το 1-1. Στο 38’ ακυρώθηκε γκολ που πέτυχε ο Μουνάφο με σουτ έξω από την περιοχή, καθώς μετά τη χρήση του VAR ο διαιτητής Τάσης αποφάνθηκε ότι ο Μπαράλες μετείχε στη φάση, περιορίζοντας το οπτικό πεδίο του Κατσίκα.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλοι, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ύστερα από φάουλ του Ριέρα ο Μπαράλες, που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου στον αέρα για την άμυνα της Λαμίας, σκόραρε το 2-1 με έξοχη γυριστή κεφαλιά.

Το 3-1 σημείωσε ο Τασουλής με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 68΄ ο Ρόμανιτς έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου. Η Λαμία έχασε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι και ο Αστέρας έδωσε εύρος στη νίκη του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τασουλή να σκοράρει για δεύτερη φορά, με το κεφάλι τώρα, αφού προηγουμένως η μπάλα στη «βολίδα» του Μουνάφο είχε τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Γιώργος Τάσης (Ήπειρος)

Κόκκινη κάρτα: 68’Δημούτσος (2η κίτρινη)

Κίτρινες κάρτες: Τασουλής, Βλάχος, Καπίγια/Ρόμανιτς, Δημούτσος, Ράμος Ολιβέιρα

Πώς σφύριξε ο ρέφερι: Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Μουνάφο στο 38’μετά από χρήση VAR. Ο Δημούτσος αποβλήθηκε με 2 κίτρινες. Η πρώτη επειδή διαμαρτυρήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου (μόνο οι δυο τους ξέρουν τι ειπώθηκε) και η δεύτερη (σωστή) για σκληρό φάουλ. Σε γενικές γραμμές η παρουσία του Τάση και των βοηθών του ήταν καλή.

Οι συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Βλάχος (82′ Κώτσιρας) , Σουάρεθ, Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καπίγια, Ριέρα(75′ Ιγκλέσιας), Μπ. Φερνάντεθ(75′ Σίτο), Μ. Φερνάντεθ, Μπαράλες.

ΛΑΜΙΑ: Κατσίκας, Βύντρα, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Βασιλόγιαννης, Μπεχαράνο(88′ Λούκας), Δημούτσος, Βάντερσον, Τιρόνε(62′ Μπουλούλης), Τουράμ, Ρόμανιτς(74′ Σάλιακας).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο (26/10)

ΟΦΗ – Ξάνθη 2-0 (47’Φιγκεϊρέδο, 90+1’Σεμέδο)
Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2 (29’Λημνιός, 74’πεν. Πέλκας)

Κυριακή (27/10)

Παναθηναϊκός – ΑΕΛ 1-2 (49’Ζαχίντ / 1’Μιλοσάβλιεβιτς, 57’Ουάρντα)
Ατρόμητος – Πανιώνιος 4-0 (17’Μανούσος, 40’Βέλλιος, 45’Ενσικουλού, 69’Ούμπιδες)
Άρης – Παναιτωλικός 2-0 (26’πεν. Μπρούνο Γκάμα, 32’πεν. Ιντέγε)
Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0 (9’Σεμέδο, 77’Καμάρα)

Δευτέρα (28/10)

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 4-1 (21’Σουάρες, 45’Μπαράλες, 51′, 90’Τασουλής / 36’Ασίγκμπα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Φωτογραφίες: intime.gr

Πηγή: Εύκολη νίκη για τον Αστέρα Τρίπολης, 4-1 τη Λαμία που… βυθίζεται – Ρεκόρ από Μπαράλεςaltsantiri