Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποίησε ακόμη μία μεγαλειώδη εμφάνιση στο Nitto ATP Finals στο Λονδίνο, μετά τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ νίκησε πολύ εύκολα (6-3, 6-2) τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, χωρίς απώλεια σετ έως τώρα στο συγκεκριμένο γκρουπ, προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά.

Ανήμπορος να αντιδράσει έδειξε ο Γερμανός, Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης και κάτοχος του τουρνουά κόντρα στον έλληνα  άσο (No6), ο οποίος τον κέρδισε για 4η σερί φορά.

Ο έλληνας πρωταθλητής έγινε, στην πρώτη του συμμετοχή στα ATP Finals, ο 2ος που παίρνει την πρόκριση στους «4» του τουρνουά του Λονδίνου, μετά τον Ντομινίκ Τιμ (από το άλλο γκρουπ) και την Παρασκευή (15/11) θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ, σε έναν αγώνα που έχει… σημασία μόνο για τον Ισπανό, ο οποίος έκανε «μυθική» ανατροπή κόντρα στον Ντανίιλ Μεντβέντεβ (αποκλείστηκε), νίκησε 2-1 σετ και κυνηγά – μαζί με τον Ζβέρεφ – το 2ο εισιτήριο για την τετράδα από αυτό το γκρουπ.

Ο Στέφανος θα παίξει το Σάββατο (16/11) στα ημιτελικά και εκεί λογικά θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Νόβακ Τζόκοβιτς και Ρότζερ Φέντερερ απ’ το άλλο γκρουπ.

Ο 21χρονος έφτασε στη μεγάλη επιτυχία παίζοντας επιθετικό, πειθαρχημένο και χωρίς… νεύρα. Ο Τσιτσιπάς πήρε πρώτος το σερβίς και μπήκε με το… δεξί στο ματς. Ο Ζβέρεφ «απάντησε» με «όπλο» το πολύ καλό του σερβίς, έχοντας και αυτός πολύ καλή εικόνα εκείνη τη στιγμή.

Ο έλληνας τενίστας βρέθηκε πολύ κοντά στο να χάσει το 5ο γκέιμ στο οποίο σέρβιρε, αλλά μετά από «μάχη» κατάφερε να κάνει το 3-2. Ο Στέφανος κατάφερε να κάνει το break στο 8ο γκέιμ και «κρατώντας« το σερβίς του στη συνέχεια κατέκτησε το πρώτο σετ (6-3).

Ο 21χρονος αθλητής ξεκίνησε ιδανικά και το δεύτερο σετ, αφού «έσπασε» το σερβίς του Γερμανού αντιπάλου του, κάνοντας το 1-0. Ο Ζβέρεφ δέχθηκε μεγάλη πίεση μετά από αυτό, δεν βρήκε τρόπο για να περιορίσει τα λάθη του και να φτάσει σε ένα δικό του break, κάτι που έκανε, τελικά, ο Τσιτσιπάς. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον έλληνα τενίστα θριαμβευτή και με το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά στα χέρια του.

Μυθική ανατροπή και νίκη ο Ναδάλ

Νωρίτερα, ο Ράφαελ Ναδάλ είναι… άλλη κλάση και το απέδειξε γι΄ άλλη μια φορά. Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου αυτή την περίοδο βρέθηκε πίσω στο τρίτο σετ του ATP Finals με 5-1 από τον Ντανίιλ Μεντβέντεβ, αλλά, με επική ανατροπή έφερε τα πάνω κάτω και νίκησε με 7-6.

Ο Ισπανός επικράτησε τελικά με 2-1 του Ρώσου και με την πρώτη του επιτυχία στο τουρνουά (είχε προηγηθεί η ήττα από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ) διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης στους ημιτελικούς.

Παρότι δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ο Ισπανός είναι ικανός για σπουδαία πράγματα. Το ματς ήταν «ζωής ή, θανάτου» και για τους δύο (ο Μεντβέντεβ είχε ηττηθεί από τον Τσιτσιπά), με τον Ναδάλ να παίρνει «παράταση ζωής» και τον ρώσο αντίπαλό του να αποκλείεται, μετά τη 2η ήττα του.

Ο Μεντβέντεβ ήταν αυτός που πήρε το πρώτο σετ… στις λεπτομέρειες με 7-6 (3), αλλά, στο δεύτερο ο Ναδάλ φρόντισε από νωρίς να στείλει το μήνυμά του. Προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 κι αφού κράτησε το σερβίς του, έφτασε άνετα στο 1-1 (6-3).

Οι δύο αθλητές «έλυσαν τις διαφορές τους» στο τρίτο σετ. Ο Μεντβέντεβ ξεκίνησε ιδανικά κι έδειχνε ότι θα έκανε περίπατο, μιας και προηγήθηκε με 5-1. Η κλάση του Ναδάλ, όμως, είναι τέτοια, που τον οδήγησε στο να πάρει πέντε διαδοχικά game για να προηγηθεί με 6-5. Ο Ρώσος ισοφάρισε, αλλά στο τάι μπρέικ ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου αυτή την περίοδο έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Πηγή: Απίστευτος Τσιτσιπάς: «Γονάτισε» και τον Ζβέρεφ – Ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά των ATP Finals (video)altsantiri