Ακάθεκτοι στην Α1 Ανδρών Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και Περιστέρι, πέτυχαν το 5×5

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο (50-44), αλλά όταν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αποφάσισε να παίξει άμυνα, οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν τύχη. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ με 108-86, έκαναν το «5Χ5» στην Α1 Ανδρών και θα πάνε με άριστη ψυχολογία στη Μόσχα για τον αγώνα της Euroleague με τη Χίμκι. «Πέντε στα Πέντε» και για το Περιστέρι, που επιβλήθηκε με 88-62 του Λαυρίου.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα από Κολοσσό Ρόδου (87-66), ενώ ο Ηρακλή έχασε (96-101) από τον Πανιώνιο στη Θεσσαλονίκη. Πέρασε από τη Λήμνο κόντρα στον Ήφαιστο με 75-72 ο Προμηθέας Πάτρας, σημαντική νίκη πέτυχε ο Ιωνικός Νικαίας με 68-64 εντός κόντρα στη Λάρισα.

Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ο Φριντέτ πέτυχε 21 πόντους με 4/4 τρίποντα και έδωσε 4 ασίστ, ο Τζόνσον πρόσθεσε 15 πόντους με 3/5 τρίποντα και ο Μήτογλου είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ Καλάθης και Τόμας έπαιξαν μόλις 12:30 λεπτά, για να ξεκουραστούν. Από τον Άρη που μετρά μόλις μία νίκη, ο Γκετσεβίτσιους είχε 7/11 τρίποντα και 7 ασίστ.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων πέτυχε τη νέα νίκη στο «Ανδρέας Παπανδρέου», καταγράφοντας στη στατιστική του 45 ριμπάουντ και 27 ασίστ. Ηγέτης του Περιστερίου ήταν ο Γκρέι με 23 πόντους και 7 ασίστ, ενώ οι Μπλέικ, Σκορδίλης και Γόντικας επίσης ήταν «διψήφιοι» σε πόντους. Από το Λαύριο, τους 10 πόντους ξεπέρασε μόνο ο Ουάτσον (15).

Σε αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής (26-27/10/2019) στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Φωτογραφίες: intime.gr

Πηγή: Ακάθεκτοι στην Α1 Ανδρών Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και Περιστέρι, πέτυχαν το 5×5altsantiri