O Στέφανος Τσιτσιπάς περίμενε με… άγριες διαθέσεις τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ στο Λονδίνο, στην πρεμιέρα τους στα ATP Finals και κατάφερε να πετύχει ιστορική νίκη με 2-0 σετ (7-6, 6-4).

Αυτή ήταν η 6η φορά που οι δυο τους βρέθηκαν αντίπαλοι και ο έλληνας τενίστας μετά από πέντε σερί ήττες από τον Ρώσο κατάφερε να τον κερδίσει για πρώτη φορά και να μπει με το… δεξί στην σπουδαία διοργάνωση των ATP Finals. Τουρνουά στο οποίο ο Στέφανος μετέχει για πρώτη φορά, όντας μέσα στην πρώτη οκτάδα στη βαθμολογία της ATP. Υπενθυμίζεται ότι οι δυο τους έχουν… κόντρα και εκτός κορτ.

Ο 21χρονος τενίστας έκανε σπουδαία εμφάνιση στο Λονδίνο και κατάφερε να κερδίσει για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, Νο. 4 στην παγκόσμια κατάταξη. Έτσι, ο «Τσιτσιφάστ» έγινε και ο πρώτος Ελληνας που κατάφερε να πετύχει νίκη στα ATP Finals.

Μια νίκη, που του δίνει το πάνω χέρι για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Υπενθυμίζεται ότι το βράδυ θα διεξαχθεί ο άλλος αγώνας του γκρουπ που μετέχει ο Τσιτσιπάς, ανάμεσα στον Ναδάλ και τον Ζβέρεφ.

Τι έγινε στον αγώνα…

Ο έλληνας τενίστας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε μπρέικ πόιντ στο δεύτερο γκέιμ του αγώνα και πρώτο σέρβις γκέιμ του ρώσου αντιπάλου του.

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ κατάφερε ωστόσο, να το «σβήσει». Στη συνέχεια οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους, χωρίς να απειληθούν. Έτσι, το σετ οδηγήθηκε στο τάιμ μπρέικ. Εκεί έγινε μια μεγάλη μάχη, με τον Στέφανο στο 5-5 να παίρνει δύο σερί πόντους και να κάνει το 7-5 και το 1-0 στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο σετ ο Μεντβέντεφ προσπάθησε να αντιδράσει. Πίεσε, αλλά αυτός που είχε τα πρώτα μπρέικ πόιντς ήταν ο Τσιτσιπάς. Στο 7ο γκέιμ ο Ρώσος «έσβησε» τις δύο ευκαιρίες που είχε ο έλληνας πρωταθλητής τένις και προηγήθηκε με 4-3.

Στο επόμενο σέρβις γκέιμ του Ντανιίλ Μεντβέντεφ ο Στέφανος στάθηκε όμως, πιο τυχερός. Ο 21χρονος τενίστας πέτυχε μπρέικ, προηγήθηκε με 5-4 και έκανε… άλμα για τη νίκη. Στη συνέχεια σέρβιρε σωστά και έκανε το 6-4, που σήμανε το 2-0 στα σετ, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη.

Πηγή: Έσπασε την κατάρα ο Τσιτσιπάς: Ιστορική νίκη επί του Μεντβέντεφ στα ATP Finals (video)altsantiri