Basketball Champions League: Εκτός έδρας αποστολές για ΑΕΚ και Άρη

Αρχίζει σήμερα (12/12) ο Β΄ γύρος του Basketball Champions League με τη διεξαγωγή της 8ης αγωνιστικής.

Ο Άρης, ο οποίος προέρχεται από βαριά εντός έδρας ήττα στην Α1 ανδρών από τον Παναθηναϊκό, αντιμετωπίζει σήμερα (12/12, 19:30) εκτός έδρας την πολωνική Ζιέλονα Γκόρα.

Λίγο αργότερα (21:30) η ΑΕΚ, με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη σπουδαία νίκη της επί του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα, δοκιμάζεται στην έδρα της Εστουντιάντες, από την οποία θέλει… εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ.

Τέλος, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας του Β΄ ομίλου, θα προσπαθήσει την Τετάρτη (13/12, 19:30) στην έδρα του απέναντι στην πρωτοπόρο Λούντβιχσμπουργκ να ξεκινήσει την «αντεπίθεσή» του και να ξαναμπεί στο… κόλπο της πρόκρισης.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη 12/12
Καρσίγιακα (Τουρκία)-Σάσαρι (Ιταλία)
Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ)-Μούρθια (Ισπανία)

Τετάρτη 13/12
Γιουβέντους (Λιθουανία)-Μονακό (Γαλλία)
Ενισέι (Ρωσία)-Όλντενμπουργκ (Γερμανία)

Βαθμολογία

Ν-Η Β.
Μονακό (Γαλλία) 7-0 14
Καρσίγιακα (Τουρκία) 5-2 12
Όλντενμπουργκ (Γερμανία) 4-3 11
Μούρθια (Ισπανία) 3-4 10
Σάσαρι (Ιταλία) 3-4 10
Γιουβέντους (Λιθουανία) 2-5 9
Χαποέλ Χολόν (Ισραήλ) 2-5 9
Ενισέι (Ρωσία) 2-5 9

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη 12/12
Σαλόν (Γαλλία)-Νεπτούνας (Λιθουανία)
Ορλαντίνα (Ιταλία)-Γκαζιαντέπ (Τουρκία)

Τετάρτη 13/12
Τενερίφη (Ισπανία)-Βέντσπιλς (Λετονία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία) 19:30

Βαθμολογία

Ν-Η Β.
Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία) 6-1 13
Τενερίφη (Ισπανία) 6-1 13
Νεπτούνας (Λιθουανία) 5-2 12
Βέντσπιλς (Λετονία) 3-4 10
Σαλόν (Γαλλία) 3-4 10
Γκαζιαντέπ (Τουρκία) 2-5 9
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 2-5 9
Ορλαντίνα (Ιταλία) 1-6 8

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη 12/12
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Στρασμπούρ (Γαλλία)
Εστουντιάντες (Ισπανία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 21:30

Τετάρτη 13/12
Μπαϊρόιτ (Γερμανία)-Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)
Μπάνβιτ (Τουρκία)-Βενέτσια (Ιταλία)

Βαθμολογία

Ν-Η Β.
Στρασμπούρ (Γαλλία) 5-2 12
Βενέτσια (Ιταλία) 5-2 12
Μπάνβιτ (Τουρκία) 4-3 11
Μπαϊρόιτ (Γερμανία) 4-3 11
Εστουντιάντες (Ισπανία) 4-3 11
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 3-4 10
Ολίμπια Λ. (Σλοβενία) 2-5 9
Ρόζα Ράντομ (Πολωνία) 1-6 8

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τρίτη 12/12
Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία)-Άρης (ΕΛΛΑΔΑ) 19:30
Οστάνδη (Βέλγιο)-Βόννη (Γερμανία)

Τετάρτη 13/12
Ναντέρ (Γαλλία)-Νίμπουρκ (Τσεχία)
Αβελίνο (Ιταλία)-Μπεσίκτας (Τουρκία)

Βαθμολογία

Ν-Η Β.
Μπεσίκτας (Τουρκία) 6-1 13
Ναντέρ (Γαλλία) 5-2 12
Νίμπουρκ (Τσεχία) 4-3 11
Άρης (ΕΛΛΑΔΑ) 3-4 10
Οστάνδη (Βέλγιο) 3-4 10
Αβελίνο (Ιταλία) 3-4 10
Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία) 2-5 9
Βόννη (Γερμανία) 2-5 9

(ΑΠΕ-ΜΠΕ)

πηγή